Sıkça Sorulan Sorular

Sorunuz mu Var? Lütfen İlk Önce S.S.S. Gözatın.

Sıkça Sorulan Sorular

Start & Stop özellikli araçlarda sistemin devreye girmesi için, akünün yeterli voltaj değerine sahip olması gerekmektedir. Eğer akünün voltajı düşük ise sistem devreye girmez. Bu durumda ya akü şarj edilmeli ya da araç bir miktar kullanılarak akünün şarj olması sağlanmalıdır. Start & Stop aküler araca takılırken voltaj değerinin en az 12,60 V olmasına dikkat edilmelidir.

Aküm BİTTİ, GARANTİM DEVAM EDİYOR!

Garanti süresi içerisinde, sorun yaşanırsa akü en yakın servis destek biriminde kontrol ettirilmelidir. İncelemeler sonucunda aküde üretim kaynaklı arıza olduğu tespit edilirse, garanti kapsamında yenisi ile değiştirilir. Kullanıcı kaynaklı bir arıza olduğu tespit edilirse (deşarj, uzun süre beklemeden kaynaklı sülfatlaşma, kırık vb.) akü garanti kapsamına girmemektedir.

AKÜLERİN DEŞARJ OLMASI GARANTİ KAPSAMINA GİRMİYOR!

Akülerin deşarj olması garanti kapsamına girmeyen bir kullanım hatasıdır. Kullanıcıdan kaynaklı arızalanan akülerde, servis destek birimleri akünün hizmet bedelini talep edebilirler, bu husus sizler ile ilgili servis destek birimi arasındaki bir ticari konudur.

AKÜMÜN FATURASI VE GARANTİ BELGESİ KAYIP, NE YAPABİLİRİM?

Akünüzün garanti belgesinin kaybolması durumunda; akünüzün üretim tarihi 2 yıldan daha eski değil ise müşteri memnuniyeti kapsamında, dilekçe alınarak işlem yapılabilir. Bu gibi durumlarda garantiden değişim işlemi, akünün fabrikaya gelerek, akü inceleme departmanı tarafından kontrolü sonrasında onay alınarak yapılabilmektedir.

60 AMPER AKÜ VE 72 AMPER AKÜ FARKI!

Akülerde etikette yer alan kapasite değeri, akülerden çekilebilen enerji miktarını belirtir. 72 Ah kapasiteli bir akü, 60 Ah aküden %20 kadar daha fazla enerji verir.

AKÜ NASIL ŞARJ EDİLİR?

Aküleri şarj ederken uygulanması gereken yöntem, akü kapasitesinin 20’de 1’i (1/20) ile (örneğin 60Ah için 60/20=3A) 24 saat şarj edilmesidir. Standart sulu tip aküler için 15,6V, AGM ve Jel tipi aküler için 14,4V voltaj limiti uygulanmalıdır.

TAKSİ AKÜLERİ TÜM SULU AKÜ KULLANILAN ARAÇLARDA KULLANILABİLİR!

Taksi aküleri, çok sayıda marş yapan araçlar için özel olarak geliştirilen dayanıklı akülerdir. Standart sulu akülerin kullanıldığı tüm araçlarda kullanılabilir.

AKÜLERİN KUTUP BAŞLARI KURŞUN ALAŞIMLIDIR!

Akülerde kutup başları kurşun alaşımından oluşmaktadır, içeriğinde gümüş yoktur. Bazı akülerin ızgara alaşımlarında gümüşlü kurşun alaşımları kullanılmaktadır, ancak hiçbir aküde kutup başları gümüş değildir.

AŞIRI ŞARJ, AKÜLERDE ŞİŞME MEYDANA GETİRİR!

Aşırı şarj, akülerde şişme meydana getirebilir. Aşırı şarj, aynı zamanda akünün içyapısına da zarar vereceği için yapılmamalıdır. Ayrıca buşonlu akülerde buşon üzerindeki delikler veya hava tahliyeleri tıkalı ise aküde şişme meydana gelebilir. Aracın şarj sistemini en yakın yetkili satıcımıza giderek kontrol ettirmenizi öneririz.

Akü içerisinde bulunan elektrolit miktarı, kullanıma bağlı olarak zamanla düşebilir. Bu gibi durumlarda (buşonu açılabilir akülerde) akü içerisine her göze saf su ilave ederek, maksimum seviyeye kadar tamamlanmalıdır. Kesinlikle saf su dışında başka bir sıvı kullanılmamalıdır. Akünüze su ilave işlemini en yakın servis destek birimimize giderek yaptırabilirsiniz.

Güneş Enerjisi sistemlerinde (Solar Sistemlerde) kullanım için en uygun akü yüksek ömre sahip olan jel tip akülerdir. Buna alternatif olarak bu sistemlerde 100Ah ve 150Ah VRLA akülerimiz de kullanılabilir. Full Enerji akülerimizin kullanılması durumunda, sistemin akü şarj voltajının en az 15,5V olması gerekmektedir. Ancak projenizin özelliklerine göre akü seçiminiz için mutlaka uzman kişilere danışmanızı tavsiye ediyoruz.

Standart araçlarda, akünün aracın akaryakıt tüketimi üzerine etkisi yoktur. Yalnız, Start & Stop’lu araçlarda yetersiz kapasitedeki veya düşük voltajlı akü kullanımında Start & Stop devreye giremeyeceği için bu durum yakıt tüketimini arttıracaktır.

Aküler şarj olurken yüksek şarj voltajlarına çıkılması ile gazlanma yaparlar. Bu gaz suyun elektrolizi sonucu oluşan hidrojen ve oksijen gazlarıdır. Hidrojen gazı patlayıcı olduğu için kapalı bir ortamda çok miktarda birikirse tehlike oluşturur. Dolayısıyla akülerin şarj alanlarının havalandırmalı olması gereklidir.

EFB ve AGM akülerin her ikisi de Start&Stop özellikli araçlarda kullanım için geliştirilmiş akülerdir. EFB (Enhanced Flooded Battery – Geliştirilmiş Sulu Akü) tip aküler, sulu tip akü özelliğinde olup, üstün performanslı akülerdir. Standart sulu aküler yerine de kullanılabilir. AGM (Absorbed Glass mat – Emdirilmiş cam elyaf) aküler ise kuru akü olarak ifade edilen, içerisindeki elektrolit separatörlere emdirilmiş olan özel akülerdir. Akü teknolojisinin geldiği son nokta olan bu aküler, çok yüksek performans ve standart akülere göre daha uzun kullanım ömrüne sahiptir. AGM aküler sıcağa duyarlı oldukları için standart sulu aküler yerine kullanılamazlar. AGM akü kullanılan araçlarda kullanımı uygundur.

Akü montajı yapılırken önce pozitif kutup başı, sonra da negatif kutup başı bağlanmalıdır. Kutup başı bağlantılarının sıkı bir şekilde yapılması gerekir.

Etiket değerinde yer alan 12V, akünün elektriksel gerilimini volt değeri olarak ifade eder. 60 Ah değeri, akünün kapasitesini belirtir, yani aküden çekilebilecek toplam enerji miktarıdır. 540A değeri de akünün EN standardına göre verebileceği -18C deki soğuk marş akımını belirtir. DIN, JIS ve SAE değerleri, diğer standartları belirtir. EN Avrupa standardı, SAE Amerikan standardı, DIN eski Alman normu ve JIS da Japon standardı olduğunu belirtir.

Uzun süre bekleyecek olan araçlarda akünün deşarj olmasını azaltmak için akü kutup başları sökülebilir. Ancak kutup başının sökülmesi günümüz araçlarında, araç elektronik sisteminde kayıtlı bazı bilgilerin silinmesine sebep olabilir. Aracın özelliğine göre bu işlem yapılmadan önce dikkat edilmesini öneririz.

Garanti süresi, ürünün teslim tarihinden başlar ve 2 süresi yıldır. Ticari taksi, şehirlerarası otobüs, hatlı dolmuş, minibüs, midibüs ve otobüslerde garanti süresi 1 yıldır.