Akü Bakımı - Saklama

Akü Saklama

Akü Saklama EMNİYET TEDBİRLERİNİ YERİNE GETİRİN Ca-Ca bakım gerektirmeyen sulu şarjlı akümülatörler 6 ay, hibrit aküler 3 ay şarjını kaybetmeden depolanabilir. Aküler eğer deşarj olmuş vaziyette depolanır ise hasar görürler. Bütün aküler serin ve kuru bir yerde saklanmalı, ayrıca sulu akümülatörler düz konumda ve birbiri üzerine konacaksa aralarına muhakkak ayırıcı (Ör: strafor) yerleştirerek depolanmalıdır. Akü üstleri temiz olmalıdır.

İlk Giren İlk Çıkar prensibi ile hareket edilmelidir. İstif üzerinde fabrikadan çıkış ve depolama tarihleri bulunmalıdır. Örneğin akümülatör üzerinde yazılı 280421 kod numarası, akümülatörün iki numaralı üretim bandında 2018’in Nisan ayının 21. Günü'nde üretildiğini göstermektedir.

2018 sonrasında üretilen akülerde ise garanti belgelerinin üzerinde 3 haneli bir kod bulunmaktadır ve bu kod üretim tarihini göstermektedir. Örneğin; garanti belgesi üzerinde 834 gibi 3 haneli bir kod varsa bu kod, akünün 2018 yılı 34. Hafta üretimi olduğunu gösterir.

Kalsiyumlu Ca-Ca sulu akümülatörlerde yeniden şarj gereği:

• Ortalama depolama sıcaklığı 27 derecenin altında ise 6 ayda bir (*)

• Ortalama depolama sıcaklığı 27 derecenin üzerinde ise 3 ayda bir (*)

• Akünün açık devre voltajı 12,4 volta düştüğünde de yeniden şarj gerekir. Bu yöntem (1) ve (2)’nci şıklara alternatiftir.

• Hibrit sulu şarjlı akümülatörlerde bu süreler yaklaşık 1/2’si kadardır.

DİKKAT: Şarj ederken asit taşmasına ve sıcaklığın 52 derecenin üzerine çıkmasına müsaade etmeyin. Eğer sıcaklık yükselir ise şarj akımını düşürün veya akü soğuyuncaya kadar şarjı kesin. Yüksek şarj sıcaklığı aküye zarar verir.