Hurda Akü

Hurda Akü Hakkında
Araba aküsü oldukça tehlikeli olabilir. Kurşun-asit aküler, sülfürik asitten ve 20 pound'luk kurşundan oluşmakta ve bu da kullanılmaları oldukça kötü ve tehlikelidir. Otomotiv akülerinin yüzde 99'una yakını geri dönüştürülmekte ve diğer ürünler için kurşun geri kazanılmaktadır. Bir bataryadaki kurşun ve plastik tipik olarak yüzde 60 ila 80 oranında geri dönüştürülmüş malzemedir.

Araba Aküleri Nasıl Geri Dönüştürülür?

Eski Araç Aküsünün Geri Dönüştürülmesi

Geri dönüşüm merkezinde, akü önce bir çekiç makinesinde parçalara ayrılır. Kırılan parçalar bir fıçıya gider, kurşun ve ağır malzemeler dibe çöker ve plastik üste çıkar. Plastik parçalar çıkarılır ve kurşun boşaltılır ve metal malzemeler bırakılarak sıvı boşaltılır.

Polipropilen plastik daha sonra yıkanır, kurutulur ve plastik parçaların birlikte eritildiği bir hazneye gönderilir. Bu erimiş plastik bir ekstruderden geçirilir ve yeniden kullanılmak üzere pil kutularının üreticilerine satılan küçük plastik topaklar haline getirilir.

Kurşun eritme ocağında eritilir ve başıboş metaller ve diğer safsızlıklar ayrılır. Kurşun daha sonra yeni aküler üretmek için akü üreticilerine gönderilen külçelere dönüştürülür. Eski pil asidi, bazen kabartma tozu gibi alkali bir bileşik ile suya dönüştürülerek nötralize edilir.

Güvenliği sağlamak için su analiz edilir, ardından kanalizasyon sistemine verilir. Çamaşır deterjanı ve diğer imalat işlemlerinde kullanılan beyaz bir toz olan sodyum sülfata da dönüştürülebilir.

Kullanılmış Araç Aküsünü Geri Dönüştürün

Anadolu Akü olarak, aracınız için yalnızca aküler için harika fırsatlar sunmakla kalmıyoruz , eski akünüzün doğru şekilde atılacağından emin olabilirsiniz. Arabanızın aküsünün değiştirilmesinden bu yana ne kadar zaman geçti? Bizi arayın, randevu alın ve oto tamir teknisyenlerimizden birinin akü ve şarj sisteminizi test etmesine izin verin!